توسعه ارتباطات پویااندیش توسعه ارتباطات پویااندیش
توسعه ارتباطات پویااندیش طراح و مجری حوزه های مختلف فن آوری اطلاعات ارتباطات و سیستم ها

اخیرا شرکت مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد وارد فاز جدیدی از پروژه ناتیک شود.
ناتیک، نام یک پروژه تحقیقاتی است که قصد دارد امکان‌سنجی مراکز داده زیردریایی را بررسی کند. موضوع مراکز داده زیردریایی، چندین سال پیش در یکی از گردهمایی‌های داخلی شرکت مایکروسافت مطرح شد. در این گردهمایی، حاضران نظرات خود را مطرح کردند.

 به نقل از ونچربیت، این پروژه، در سال 2014 شروع شد ولی تا اوایل سال 2016، راه‌اندازی آن به اطلاع عموم نرسید. وقتی مایکروسافت، وجود چنین طرحی را به طور رسمی اعلام کرد، یک نمونه از این مرکز داده را در فاصله سی فوتی آب‌های ساحل کالیفرنیا آزمایش کرد.
 
مراکز داده در زیر آب نه‌تنها از نظر خنک سازی باعث بهبود کارایی و کاهش هزینه می‌شود، بلکه از نظر منطقی هم دارای مزایای زیادی است.
طبق برآوردی که مایکروسافت انجام داده است، بیشتر از نیمی از کشورهای دنیا و جمعیت آن دارای حداقل ۲۰۰ کیلومتر پهنه دریایی هستند، یعنی در کنار دریاها و اقیانوس‌ها قرار گرفته‌اند، چنین راهکاری می‌تواند بسیار باعث کاهش هزینه‌ها و سادگی پیاده‌سازی اینگونه مراکز داده در داخل و زیر آب شود، و همچنین دیگر محدودیت فضای کاری مرکز داده نیز وجود نخواهد داشت و هر زمانی که نیاز باشد می‌توان مرکز داده را بزرگ‌تر کرد.

 

شرکت مایکروسافت بر این عقیده است که ایجاد کردن کپسول‌های سرور یا همان مرکز داده، حداکثر نود روز زمان می‌برد، و از سو دیگر، پیاده‌سازی آن نیز بسیار سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود و بصورت آماده نیز قابل استفاده است؛ در حالی که برای مثال راه‌اندازی یک مرکز داده استاندارد ممکن است تا دو سال به طول بیانجامد.
 
کارشناسان طراح این پروژه بر این عقیده هستند که حتی روزی خواهد رسید که این نوع مراکز داده نیروی مورد نیاز برق برای سرویس‌دهی را نیز از آب اقیانوس دریافت کنند و توربین‌های آبی توان کاری آنها را تامین کند.